15 10.20 10:36

LWJM: Trzy wygrane, 15 strzelonych goli!

W środę rozegrano 10. kolejki I i II Ligi Wojewódzkiej Juniorów Młodszych, w których występują aż trzy drużyny Żółto-Czerwonych. Spotkania zakończyły się wysokimi wygranymi zespołów naszej akademii. O szczegółach poniżej.

W I Lidze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych Jagiellonia 2005 rozbiła przy Elewatorskiej zespół MŁKS Łomża aż 6:0. Cztery gole strzelił wracający ze zgrupowania kadry narodowej U-17 Jakub Lutostański. Warto odnotować, że razem z nim w wyjściowym składzie Jagiellończyków wystąpił też Miłosz Matysik, który także przebywał na obozie reprezentacji w Opalenicy. Dodajmy jednak, że zazwyczaj obaj piłkarze występują w drużynie do lat 18 Żółto-Czerwonych, występującej w Centralnej Lidze Juniorów. Tym razem omawiany duet, wsparty także Kacprem Skokiem, trzecim muszkieterem z drużyny grającej na poziomie CLJ, pomógł jagiellońskiemu rocznikowi 2005 w walce o końcowy triumf w jesiennych zmaganiach LWJM.

Bohater środowej rywalizacji – Lutostański, trzy z czterech goli odnotował w pierwszych 45 minutach. Napastnik dwoił się i troił, czasem nawet w pojedynkę, albo we współpracy z Matysikiem i Skokiem, rozmontowywał defensywę rywali. Wspomniana trójka w pierwszej części meczu oddawała najwięcej strzałów na bramkę łomżan. Oprócz Lutostańskiego sam Matysik mógł mieć na swoim koncie hat-tricka. Dodajmy, że Miłosz to zawodnik zazwyczaj grający w formacji obronnej. Reasumując, wynik 3:0 do przerwy to był najniższy wymiar kary dla rywali.

Po zmianie stron Żółto-Czerwoni już tak nie forsowali tempa, ale i tak trzykrotnie ukłuli dziurawą defensywę MŁKS-u. W 70. minucie Lutostański czwarty raz zapakował piłkę do bramki łomżan, a chwilę później opuścił boisko. Generalnie, w drugiej połowie, a także w końcówce rywalizacji, szansę zaprezentowania się otrzymali zmiennicy i to właśnie oni zakończyli strzelanie w pierwszym środowym meczu przy Elewatorskiej. Na 5:0 trafił Oliwier Kryszczuk, a rezultat spotkania na 6:0 dla miejscowych ustalił Mateusz Kowalski. Dzięki temu triumfowi Jagiellończycy awansowali na pozycję lidera tabeli LWJM.

O komentarz do tego meczu poprosiliśmy głównego opiekuna jagiellońskiego rocznika 2005 – Hermesa:

– Bez wątpienia trójka zawodników z Centralnej Ligi Juniorów, czyli Lutostański, Matysik i Skok robili różnicę w tym meczu.  Tego się spodziewaliśmy i bardzo nas to cieszy, bo drużyna zyskała na jakości, a przy okazji pozostali nasi zawodnicy nabrali większej pewności siebie. Zagraliśmy dobre spotkanie z silną drużyną, z którą wcześniej przegraliśmy na wyjeździe i była to jak dotąd nasza jedyna porażka jesienią. Mimo wysokiego wyniku w środę muszę przyznać, że jednak grało nam się dość trudno. Zespół z Łomży postawił trudne warunki gry. To dla nas ważna wygrana, bo jesteśmy na dobrej drodze do tego, by znaleźć się w barażach o miejsce w Centralnej Lidze Juniorów U-17. Przed nami jeszcze jednak kilka ważnych meczów, w których musimy być czujni. Nie ma miejsca na rozprężenie – podsumował trener Hermes.

Te same drużyny, ale już rezerwy tych roczników, zmierzyły się na tym samym boisku w II Lidze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych, a wynik to 5:0 dla miejscowych. W pierwszej połowie gole dla Jagiellończyków strzelali Kacper Ptasiński i Kristian Crepaldi. Po zmianie stron Żółto-Czerwoni dołożyli jeszcze trzy trafienia, a konkretnie uczynili to Dawid Hinz, Mateusz Kul i Brajan Skoczek. W tabeli podopieczni Marcina Małaszewskiego i Grzegorza Faberskiego zdecydowanie przewodzą stawce.

Wróćmy teraz do I Ligi Wojewódzkiej Juniorów Młodszych. Na obiekcie przy Elewatorskiej byliśmy świadkami kolejnego przekonującego zwycięstwa. Tym razem druga drużyna rocznika 2004 ograła 4:2 Spartę Augustów. Mecz miał dosyć interesujący przebieg. Najpierw od mocnego uderzenia rozpoczęli Jagiellończycy, którzy w ciągu pierwszych sześciu minut dwukrotnie skierowali piłkę do bramki rywala, a konkretnie uczynił to jeden zawodnik – Daniel Siemieniuk. O końcówce tej części meczu podopieczni Gabriela Iwacewicza i Mateusza Glinieckiego będą chcieli jednak jak najszybciej zapomnieć. W 29. i 33. minucie rywalizacji augustowianie zaskoczyli naszą defensywę, doprowadzając do wyrównania po golach Olgierda Salika.

Na szczęście, po zmianie stron wszystko wróciło do normy. W 51. minucie ponowne prowadzenie Żółto-Czerwonym zapewnił Adrian Chim, a rezultat na 4:2 chwilę później ustalił bohater spotkania – Siemieniuk, który skompletował hat-tricka. Dzięki wygranej Jagiellończycy awansowali na pozycję wicelidera tabeli LWJM, ustępując miejsca tylko młodszym kolegom z rocznika 2005. Dodajmy, że w starciu ze Spartą druga drużyna AP Jagiellonii 2004 została w środę solidnie wsparta przez zawodników pierwszego zespołu tego rocznika, występującego w rozgrywkach CLJ U-17.

– Na ten mecz zrobiliśmy dużo roszad z racji tego, że graliśmy w środę. Większość zawodników z pierwszego składu na Spartę, miała na koncie dużo minut w CLJ U-17. Każdy zawodnik grający w pierwszej połowie, nie wyszedł na swojej nominalnej pozycji. Niektórzy nigdy wcześniej podczas swojej przygody z piłką na nich nie grali. Drużyna miała zatem utrudnione zadanie i nowe bodźce. Chłopcy poradzili sobie w ofensywie bardzo dobrze, w defensywie też było nieźle. Potrafiliśmy oddać około 15-20 strzałów w trakcie połowy, co nas bardzo cieszy. Mimo dużej nieskuteczności, w przerwie zrobiliśmy siedem zmian i zasłużenie wygraliśmy ten mecz 4:2. Mam nadzieję, że duża liczba zmian da nam więcej świeżość przed meczem z liderem, a więc Jagiellonią SSA 2005. Postaramy się powalczyć o zwycięstwo w tej lidze – tak podsumował potyczkę ze Spartą Augustów trener Iwacewicz.