13 10.20 21:33

Gol Bartka Bidy na wagę remisu kadry U-21!

Reprezentacja Polski do lat 21 zremisowała w Gdyni z Bułgarią 1:1 w meczu eliminacji EURO. Skrzydłowy Jagiellonii Białystok i absolwent naszej akademii – Bartosz Bida rozegrał całą drugą połowę i jego gol z 66. minuty zapewnił Biało-Czerwonym cenny remis.

Taki rezultat pozwolił Polakom utrzymać dwupunktową przewagę nad Bułgarami w grupie 5. Nasza kadra wciąż jednak nie może być pewna awansu do finałów młodzieżowych mistrzostw Europy, w czym nie pomogła przede wszystkim ostatnia wyjazdowa porażka z Serbią 0:1. Bartek Bida nie pojawił się w tamtym meczu na boisku, a oglądał jedynie występ swoich kolegów z ławki rezerwowych.

We wtorkowym starciu w Gdyni przeciwko Bułgarom także nie pojawił się w wyjściowym składzie i być może to był błąd, gdyż do przerwy Biało-Czerwoni znów mieli problem z kreowaniem bramkowych okazji. W pierwszej odsłonie rywalizacji jedyny cios zadali przyjezdni, a konkretnie Zdrawko Dimitrow, który strzałem z okolic 17. metra zaskoczył Kamila Grabarę.

Niekorzystny wynik zmusił selekcjonera Czesława Michniewicza do roszad w przerwie. Od początku drugiej połowy na boisku w miejsce Jakuba Kamińskiego pojawił się właśnie Bida i czas pokazał, że była to dobra decyzja szkoleniowca, który tym meczem oficjalnie kończył swoją przygodę w roli głównego opiekuna kadry młodzieżowej do lat 21.

W 67. minucie Bartek zdobył bramkę dobijając strzał swojego byłego kolegi z Jagiellonii Białystok, a przy okazji innego naszego absolwenta – Patryka Klimali, który wcześniej trafił w poprzeczkę. Bida był czujny i znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie. Brawo.

Gol podziałał pozytywnie na Polaków, którzy do końca meczu próbowali przechylić szalę wygranej na swoją korzyść. Bułgarskiego golkipera próbował pokonać m.in. Tymoteusz Puchacz, chrapkę na drugą bramkę miał także „Bidka”, jednak jego strzał w końcówce rywalizacji został zablokowany. Ponadto Jagiellończyk zapisał się jeszcze w protokole meczowym żółtą kartką, którą otrzymał w 81. minucie meczu.

Ostatecznie wtorkowe spotkanie zakończyło się podziałem punktów. Biało-Czerwoni zajmują drugie miejsce w grupie 5 z dorobkiem 17 punktów. Na pierwszej pozycji są Rosjanie, którzy zgromadzili 23 „oczka” i mają o jeden mecz rozegrany więcej.

13 października 2020, 18:00 – Gdynia (Stadion Miejski)
Polska – Bułgaria 1:1 (0:1)
Bramki: Bartosz Bida 66′ – Zdrawko Dimitrow 41′

Polska: 1. Kamil Grabara – 19. Karol Fila, 13. Kamil Piątkowski, 5. Jakub Kiwior, 6. Tymoteusz Puchacz – 4. Maciej Rosołek (61′ 10. Paweł Tomczyk), 14. Marcin Listkowski, 18. Bartosz Slisz, 17. Mateusz Bogusz, 7. Jakub Kamiński (46′ 23. Bartosz Bida) – 9. Patryk Klimala (83′ 21. Bartosz Białek).

Bułgaria: 1. Danijeł Naumow – 6. Wiktor Popow, 15. Petko Christow, 2. Andrea Christow, 4. Angeł Laskow – 10. Stanisław Iwanow (86′ 18. Martin Minczew), 16. Walentin Antow (86′ 14. Asen Czandyrow), 8. Ilija Jurukow (77′ 22. Ilijan Ilijew), 20. Dominik Jankow (86′ 9. Tonisław Jordanow), 13. Georgi Rusew (7′ 11. Zdrawko Dimitrow) – 17. Kałojan Krystew.

żółte kartki: Listkowski, Bida – Laskow, Jurukow, Czandyrow.