jagacup3x2

W weekend 26-27 maja 2018 roku odbyła się kolejna edycja międzynarodowego turnieju młodzieżowego JAGA CUP! Na płycie głównej Stadionu Miejskiego zmierzyło się ze sobą aż 12 zespołów z Polski, Niemiec, Portugalii, Szkocji i Stanów Zjednoczonych, wśród których najlepszy okazał się szkocki Celtic FC, który na podium wyprzedził Lecha Poznań i Legię Warszawa.

Turniej organizowany był dla młodych adeptów futbolu z rocznika 2008. Spośród dwunastu drużyn, które wezmą w nim udział, aż cztery reprezentowały kluby z zagranicy. Do Białegostoku zawitają zwycięzcy z ubiegłych lat – niemiecka Borussia Dortmund, a także szkocki Celtic FC (Glasgow), do których dołączyły też portugalski Sporting CP (Lizbona), a także amerykański zespół spod Chicago – Cadence SFC. W przypadku drużyn z Polski, zaproszeni zostali przedstawiciele BIG 6, czyli sześciu największych akademii piłkarskich w naszym kraju – Lecha Poznań, Legii Warszawa, Pogoni Szczecin, Zagłębia Lubin i Lechii Gdańsk oraz oczywiście Jagiellonii Białystok. Stawkę uzupełniły Wigry Suwałki oraz zwycięzca turnieju eliminacyjnego dla akademii partnerskich Jagiellonii – BKS Lublin.

Turniej rozpoczęły mecze drużyn rozstawionych – Jagiellonii z Celtikiem (0:2) i Sportingu z Borussią (3:0). I gdy w grupie A faworyzowani Szkoci pierwszego dnia nie mieli sobie równych, tak w grupie B paradoksalnie Portugalczyków i Niemców pogodził Lech Poznań, który pokonał obie drużyny i awansował do drugiego dnia z kompletem punktów. Zespoły The Bhoys i Kolejorza również w rundzie finałowej potwierdziły swoje aspiracje do końcowej wygranej w turnieju, co sprawiło, że losy zwycięstwa zadecydowały się w bezpośrednim starciu obu niepokonanych do tej pory faworytów. Choć Lechowi do końcowej wygranej wystarczał remis, to jednak ostatni mecz turnieju był popisem Szkotów, którzy zwyciężyli pewnie 3:0 i przy melodii granego na Celtic Park „You’ll never walk alone” mogli cieszyć się drugiego triumfu w Jaga Cup (pierwszy miał miejsce w 2016 roku).

Podium turnieju uzupełniła Legia Warszawa, która dość nieoczekiwanie zgromadziła więcej punktów od portugalskiego Sportingu. Obie drużyny szły ze sobą „łeb w łeb”, a decydujące okazały się dla nich mecze z Lechem Poznań. Przeciwko Kolejorzowi Legii udało się zdobyć punkt (3:3) i przez całe rozgrywki utrzymać status niepokonanej, podczas gdy Sporting w sobotę poniósł skromną i jedyną w Jaga Cup porażkę 1:2.

Gospodarze turnieju, czyli młodzi Jagiellończycy z rocznika 2008, zajęli ostatecznie piąte miejsce. Podopieczni Tomasza Walukiewicza i Piotra Głowickiego zaprezentowali się przed własną publicznością z naprawdę dobrej strony, m.in. remisując ze Sportingiem (1:1), Legią (1:1) i Borussią (0:0). W całym turnieju Jaga piłkarsko nie odstawała od żadnego rywala, a w jej przegranych meczach o wyniku najczęściej decydowała nieskuteczność pod bramką przeciwnika.

Czołową szóstkę uzupełniła Borussia Dortmund, której nie udało się obronić tytułu sprzed roku i to mimo faktu że w jej szeregach wystąpiło dwóch zawodników (Tom Faust i Jemain Kusi), którzy 12 miesięcy temu brylowali w Białymstoku, grając ze starszym rocznikiem swojego klubu i zdobywając w sumie dziewięć goli.

W Lidze Europy niespodziewanie najlepszy okazał się amerykański zespół Cadence SFC, który w ostatniej kolejce po bezpośrednim spotkaniu (wynik 6:3!) wyprzedził Pogoń Szczecin. Kolejne miejsca w turnieju zajęły drużyny Wigier Suwałki, BKS Lublin, Zagłębia Lubin oraz Lechii Gdańsk. Żaden z zespołów nie odstawał jednak poziomem na minus od pozostałych, a o końcowych rozstrzygnięciach najczęściej decydowały detale.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Josh McDonald z triumfatora rozgrywek – Celticu FC. Najlepszym strzelcem okazał się zawodnik Sportingu – Martim Barbosa Pinto, który trafiał do siatki rywali aż 10 razy. Najlepszym golkiperem rozgrywek został wybrany Arkadiusz Sidz z Jagiellonii Białystok, a nagroda fair play przypadła zawodnikom Legii Warszawa.

Kolejny turniej Jaga Cup już za rok i nie ma co ukrywać – wielkich piłkarskich emocji na pewno nie zabraknie, a to one przecież, w połączeniu z dobrą zabawą dziesięcioletnich adeptów piłki nożnej, są w tym wszystkim najważniejsze. Poniżej prezentujemy naszą relację wideo z Jaga Cup 2018.

TURNIEJ DOFINANSOWANY Z BUDŻETU MIASTA BIAŁEGOSTOKU

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku, Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, PZPN, Akademii Klasy Ekstra, Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Partner Techniczny: Stadion Miejski w Białymstoku.

Partnerzy Turnieju: InterRisk, Hanbud, Humana Medica Omeda, Hościłowicz Stomatologia, Benmar, Marko, Ibis Styles, Samojlik Produkcja Filmowa.